BITWA REGIONÓW

Kategoria: Aktualności Dodane: 13.09.2022

SMACZNIE I Z PRZYTUPEM

BITWA REGIONÓWW GILOWICACH

            I oto w sobotę w Gilowicach odbył się ostatni wielki piknik kulinarny z produktem polskim – BITWA REGIONÓW. Panie z 18 Kół Gospodyń Wiejskich z powiatów: żywieckiego, bielskiego oraz pszczyńskiego gotowały, smażyły, piekły i częstowały. To było cudowne spotkanie kulinarnych smaków, a gminę reprezentowało pierwsze zarejestrowane w ARMiR z gminy Gilowice stowarzyszenie KGW „KŁOS”. Za co składamy serdeczne podziękowania.

            Pogoda uraczyła gości słoneczkiem, a uśmiechnięte Panie zachęcały do kosztowania prażuchów, gołąbków, gulaszy, serów, smalcu i mnóstwa innych smakołyków. Wśród zaproszonych gości pojawiło się wielu wspaniałych przyjaciół, rękodzielników, polityków. Zaszczycili swą obecnością minister Pan Grzegorz Puda, Sekretarz Stanu Pan Stanisław Szwed,  Poseł Pan Przemysław Drabek, Radni Sejmiku Województwa Śląskiego – Pani Agnieszka Biegun i Pan Stanisław Baczyński, wójtowie z terenu Powiatu Żywieckiego, dyrektorzy KOWR oraz ARMiRu, senator Tadeusz Kopeć, Izabela Kloc Posłanka do Parlamentu Europejskiego, Starosta Powiatu Żywieckiego Andrzej Kalata, a także wiele znamienitych osób.

            Na scenie zaprezentowały się Koła „Czerwona Jarzębina” oraz Przyłęków, które zaśpiewały znane i lubiane góralskie przeboje. Zespół Harmonice oraz Zespół Regionalny Dolanie rozbawili publiczność, która zaczęła tańczyć i biesiadować pod sceną, a na finał z mocnym brzmieniem wystąpiła uczestniczka Szansy na Sukces – Aleksandra Nykiel. Piękną niespodzianką był pokaz mody seniorek z BB.

            Do uświetnienia imprezy, kierownik ARMiR pan Józef Stopka, Wójt Gminy Gilowice Krzysztof Okrzesik oraz organizatorzy zaprosili instytucje, organizacje i firmy, które przygotowały swoje promocyjne stoiska z wieloma konkursami i atrakcjami dla małych i dużych. Na pikniku towarzyszyli: KOWR, ODR, KRUS, ARMIR, NADLEŚNICTWO Z JELEŚNI, WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA, BESKIDZKIEGO MIĘDZYGMINNE KOŁO PSZCZELARZY Z SIEDZIBĄ W GILOWICACH, STOISKA KGW, GOPR, POLICJA, OSP GILOWICE, ZABAWKI DREWNIANE, KORONKI, a także STREFA ZABAWY  DLA DZIECI Z GOK GILOWICE oraz MINISTERSTWA RODZINY I POLITYKI SPOŁECZNEJ.

Ponadto strażacy z OSP Gilowice, zaprezentowali swoje umiejętności gaszenia pożaru z oleju, co dla uczestników było niecodziennym widokiem. 

          Dzięki zaangażowaniu ARMiRu w Żywcu, a w szczególności pani Katarzyny Charężlak w BITWIE REGIONÓW wzięły udział: KGW Bestwinianki,  KGW Porąbka, KGW KŁOS w Gilowicach, KGW w Korbielowie, KGW Rycerka Dolna, KGW w Trzebini, KGW w Pewli Małej, KGW „Czerwona Jarzębina” w Kamesznicy, KGW Rajcza Dolna, KGW w Szarem, KGW Nieledwia, KGW w Twardorzeczce, KGW w Soli, KGW Zarzecze w Zarzeczu, KGW Nr 1 Milówka, KGW „Ziołowe Wzgórze” w Ostrem, KGW w Przyłękowie, KGW w Rycerce Górnej.

Trzy osobowe jury – Anna Żółty, Stanisław Caputa,  Ewa Dybek wybrało na miejsce:

I KGW Bestwinianki (pkt. 97,8)  za sznycel rybny z siupryzą na sztuchance z kiszoną kapustą;

II KGW Rajcza Dolna (pkt. 96,2) za żeberka w kapuście;

III KGW w Nieledwi (pkt. 96,07) za placek z ziemniaka z mięsem i grzybami.

To był wyjątkowo smaczny i słoneczny dzień. Dla takich imprez warto pracować.

Składamy serdeczne podziękowanie za wsparcie oraz przekazane produkty dla wyjątkowych osób i firm:

– WOLONTARIUSZE z Koła Wolontariatu przy ZS w Gilowicach

– Zakład Przetwórstwa Mięsnego w Gilowicach – Marek Łoboda

– Firma „TUŃCZYK” Gilowice.

                                                                                                          GOK Gilowice

Impreza została objęta patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Organizatorzy:

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Warszawie – Oddział Terenowy w Częstowchowie

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Gmina Gilowice

Gminny Ośrodek Kultury w Gilowicach