Położenie

Gmina Gilowice leży w Kotlinie Żywieckiej, na południowych stokach Beskidu Małego rozciągającego się województwie śląskim. Naturalne ukształtowanie terenu – łagodne wzniesienia i strome stoki pokryte lasami, łąkami i polami uprawnymi, poprzecinane nielicznymi potokami nadają temu zakątkowi wyjątkowego uroku.

W skład  6-tysięcznej gminy  wchodzą obecnie 2 sołectwa: Gilowice z przysiółkiem Gilowice – Rozcięta rozpościerające się w dolinie rzeki Łękawki oraz Rychwałd położony w dolinie potoku Nawieśnik.

Obszar na jakim leży gmina, obejmuje łącznie 28,19 kmpowierzchni (2 819 ha).

Klimat w dolinach jest umiarkowanie łagodny, natomiast surowszy w partiach wyżej położonych. Niemniej jednak sąsiedztwo Jeziora Żywieckiego wpływa łagodząco na klimat całego obszaru gminy Gilowice.

W leśnych ostojach żyją jelenie, sarny, dziki i lisy. Niejednokrotnie na niwach pól uprawnych, łąkach i pod lasami napotkać można zające, kuropatwy i bażanty, a niedawno do gilowickich wód powróciła rodzina bobrów. Dodatkowym atutem jest fakt, że teren gminy Gilowice częściowo zajmuje Park Krajobrazowy Beskidu Małego.

Naturalne piękno krajobrazu, doskonałe warunki do czynnego wypoczynku i spokojnego relaksu, zabytkowe dzieła rąk ludzkich, bardzo dobre połączenia komunikacyjne z większymi aglomeracjami z województwa śląskiego i małopolskiego oraz prawdziwa gościnność mieszkańców to niezastąpione bogactwo gminy Gilowice.

Kliknij, aby zobaczyć mapę (.pdf)