Historia

Dziecięcy Zespół Góralski „Gronicek” powstał 7stycznia 1986 roku przy Klubie Rolnika w Gilowicach należącym do Gminnej Spółdzielni w Gilowicach –Ślemieniu, której Prezesem był  Pan Józef Mrózek – wielki przyjaciel wszelkich kulturalnych działań. To właściwie na wskutek Jego prośby powstał Zespół „Gronicek”.

Wanda Hajok, Alicja Czulak, Franciszek Kastelik i Wiesław Kubień podjęli się założenia i poprowadzenia Zespołu. Pana Prezesa  nie ma wśród nas, nie ma też Wiesława Kubienia, ale myślę, że tam gdzieś z góry wspierają nasze działania nadal i cieszą się z licznych sukcesów „Gronicka”. A tych sukcesów przez 25 lat działania nazbierało się bardzo wiele. Nie sposób tu wszystkich wymienić –są zawarte w kronikach Zespołu oraz na taśmach audiowizualnych. Najważniejsze to wielokrotnie zdobywane I,II i III miejsca na Wojewódzkich Przeglądach Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych, I,II,III miejsca i wyróżnienia zdobywane za zwyczaje i obrzędy Bożonarodzeniowe  podczas Godów Żywieckich jak i Karnawału Góralskiego w Bukowinie Tatrzańskiej,

I miejsce zdobyte w Łowiczu na Ogólnopolskim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych. Grand Prix  wywalczone za  „Zwyczaje i obrzędy wiosenne” w Katowicach, Złota kotewka w Rybniku,Grand Prix podczas Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Pożegnanie lata” w Dąbrówce Wielkopolskiej, III miejsce i nagroda publiczności w Szwecji, nagrody i wyróżnienia z festiwali i spotkań folklorystycznych w Czechach, Słowacji, Ukrainie, Szwecji, Belgii, Macedonii, Chorwacji  i  na  Węgrzech. Zespół został uhonorowany „Złotą honorową odznaką za zasługi dla województwa śląskiego” , jest też ubiegłorocznym laureatem Starosty Żywieckiego w kategorii zespoły folklorystyczne. Najświeższe nagrody to I miejsce na Powiatowym festiwalu Artystycznym dzieci i młodzieży w Żywcu oraz na Wojewódzkich eliminacjach w Częstochowie.

Programy Zespołu były nagrywane przez TV Polonia:program „Na Polską Nutę”,TV Warszawa podczas obchodów Dni Żywca w Oddziale  Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej w Warszawie,TV Gdańsk  podczas koncertów  Gronicka na Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Pucku i na Helu,TV Szczecin podczas koncertów Zespołu  na FAMIE i Świnoujskim Pikniku Folklorystycznym,TV Kraków na Festiwalu Dziecięcych Zespołów w Rabce oraz podczas Święta Dzieci Gór w Nowym Sączu,TV Polsat na Telewizyjnym Turnieju Najmłodszych w Poznaniu oraz najbliższą nam TV Katowice, która wielokrotnie nagrywała nasze programy przedstawiające obrzędy noworoczne,wielkanocne i programy taneczne.