ROZPOCZĘCIE SEZONU PASTERSKIEGO W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

Kategoria: Aktualności Dodane: 29.04.2022

 

Tegoroczna uroczystość, po raz pierwszy w historii odbyła się w Rychwałdzie w Bazylice św. Mikołaja. To zaszczyt dla niewielkiej miejscowości móc być gospodarzem tak wspaniałego wydarzenia, ale także ogromna odpowiedzialność, aby sprostać zadaniu. Wspólnie Gminy: Gilowice, Łękawica i Ślemień połączyły swe działania i podjęły się organizacji wraz z parafią w Rychwałdzie, Regionalnym Ośrodkiem Kultury w  Bielsku Białej, oraz góralami i gospodarzami.

            Honorowy patronat objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, a otwarcie uroczystości zainugurowali – pani Marszałek Beata Białowąs oraz pan Stanisław Baczyński Radny Sejmiku Województwa Śląskiego.

            Uroczystości rozpoczęły się mszą święto w oprawie góralskiej, w której wzięły udział zespoły i kapele regionalne, pięknie i licznie przybyłe poczty sztandarowe rolników, pszczelarzy i Związków Podhalan z Żywiecczyzny oraz Śląska, a także  bardzo licznie przyyli znani politycy, władze wojewódzkie, powiatowe i samorządowe. Po mszy, w pięknej słonecznej pogodzie cały korowód przeszedł na rychwałdzkie błonie, gdzie niemal dwieście owiec pana Piotra Chrząszcza z Koszarawy wypasało się w drewnianym kosorze. Całośćobrzędów, okraszona śpiewem pieśni pasterskich w wykonaniu Magurzanek, dotyczyła poświęcenia, okadzenia owiec, błogosławieństwa zwierząt oraz błogosławieństwa ludzi i zakończyła się dzieleniem sera.

Część artystyczną rozpoczęli najmłodsi gospodarze z Rychwałdu, czyli przedszkolaki, z którymi wspólni odśpiewany została utwór Szumi Jawor. Na scenie pojawili się Wałasi, Grupa KGW Kocoń, Kapela spod Czoha oraz Kapela JAWORKI, uczniowie z Fundacji Braci Golec, Kapela Jaworki. Pomiędzy występami gospodarze i bacowie otrzymali umowy na wypas owiec. Znaczącym punktem w tej części było wręczenie odznaczeń dla Zasłużonych dla Województwa Śląskiego, które otrzymała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gilowicach Gabriela Kolonko oraz  pan Zenon Wierzbinka wieloletni prezes SP Rychwałd i zasłużony społecznik. Na finał uroczystości zaplanowano rewelacyjny występ zespołu PSIO CREW. Nazwa zespołu jest intrygująca, a muzyka i śpiew na genialnym artystycznym poziomie.

            Całość wydarzenia dopełniały stoiska rękodzielnicze – krosna, instrumenty drewniane, kaletnictwo, zielarstwo, sery, miody i degustacja smakowitych potraw Kół Gospodyń Wiejskich z trzech gmin: Gilowice, Łękawica i Ślemień ucieszyły oczy i podniebienie uczestników. Wielkie podziękowania za pomysł, serce, wsparcie i kilka miesięcy ciężkiej pracy dla całej grupy WSPANIAŁYCH LUDZI – ORGANIZATORÓW I KOORDYNATORÓW ROZPOCZĘCIA SEZONU PASTERSKIEGO W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM. Nazwisk tutaj jest wiele!!! Jednak z serca, każdemu z osobna składamy szczere słowo DZIĘKUJĘ!