Obrazy ustami malowane – wystawa Mikołaja Kastelika

Kategoria: Aktualności Dodane: 26.06.2023

Ranek 20 czerwca br. w Gminnym Ośrodku Kultury – niecodzienne wydarzenie – wernisaż wystawy malarskiej Mikołaja Kastelika. Cała sala wypełniona po brzegi. Przybyli goście to uczniowie Szkoły Podstawowej w Gilowicach, seniorzy oraz uczestnicy Terapii Zajęciowej w Gilowicach. Ci ostatni to przyjaciele autora cudownych obrazów przedstawiających krajobrazy, zwierzęta i kwiaty.

 Mikołaj Kastelik urodził się 5.12.1964 w Rychwałdzie z wadami wrodzonymi i niedowładem kończyn górnych i dolnych. Dzięki przeprowadzonym operacjom może się samodzielnie poruszać, niestety ręce pozostały całkowicie niesprawne. Był jednym z pierwszych uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gilowicach ( 1993 r. – 2006 r.) w którym zainteresował się malarstwem. Wszystkie prace wykonuje ustami. ( czyt. http://amun.com.pl/artysci/kastelik/mikolaj_kastelik.htm). Ulubiony temat, to krajobrazy, zwierzęta i postacie świętych. Z Wydawnictwem AMUN (Artyści Malujący Ustami i Nogami) współpracuje od 2006 roku. Pan Mikołaj jest wyjątkowym człowiekiem, którego ogromna wrażliwość, uśmiech na twarzy i doskonałe poczucie humoru sprawiają, że rozmowa z nim jest przyjemnością, a obcowanie z jego obrazami staje się dla odbiorcy czymś niecodziennym.

  Fenomen tego niezwykłego malarza polega na tym, że swoje obrazy maluje ustami, a jego cierpliwość i dbałość o każdy szczegół daje ostatecznie przepiękny efekt w postaci dzieła artystycznego. Prace pana Mikołaja znane są  nie tylko w kraju, ale również za granicą. Także mieszkańcy Gilowic mieli  szansę zapoznać się i podziwiać  dorobek tego artysty. Uroczysty wernisaż 20 czerwca, to otwarcie wystawy, która będzie trwać niemal miesiąc, natomiast osoby, które do tej pory zdążyły już obejrzeć wystawę pana Mikołaja, z niedowierzaniem przyjmowali fakt ich powstania przez malowanie ustami. Potwierdzeniem tego było malowanie obrazu przez artystę  na zorganizowanych spotkaniach autorskich, podczas których dzieci i młodzież wręcz przepychały się, aby być jak najbliżej pana Mikołaja, który pokazał jak pracuje, albo raczej tworzy swe dzieła.

Gratulujemy siły i determinacji w dążeniu do celu oraz życzymy niegasnącej energii i poczucia sensu z tworzenia tak niecodziennych arcydzieł. Jesteśmy dumni, że jest Pan mieszkańcem naszej miejscowości i jako jeden z 24 Polaków należy Pan do międzynarodowego Wydawnictwa AMUN. Równocześnie składamy serdeczne podziękowania dla mamy Pana Mikołaja – Pani Marii i brata Adama za ogromne zaangażowanie w przygotowanie wystawy, która na długo pozostanie w pamięci wielu osób.

                              Gabriela Kolonko

                         Dyrektor GOK Gilowice

                           wraz z pracownikami