„Naprawdę warto się uczyć”

Kategoria: Aktualności Dodane: 14.09.2021

„Inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi największe zyski”

Benjamin Franklin

W minioną sobotę 11 września 2021 roku w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się kolejna gala podsumowująca III i IV edycję Programu „Naprawdę warto się uczyć” realizowanego przez: Urząd Gminy Gilowice, Parafię pw. św. Andrzeja Apostoła i Szkołę Podstawową w Gilowicach. Na zaproszenie dziekana Uniwersytetu Jagiellońskiego, naszego rodaka, prof. dr. hab. Stanisława Sroki do Krakowa przyjechali: laureaci Programu, organizatorzy  oraz zaproszeni goście i rodzice.

Urząd Gminy reprezentowali: wójt Gminy Gilowice – Krzysztof Okrzesik, przewodniczący Rady Gminy – Mirosław Pyclik oraz radni: Monika Gibas, Małgorzata Kamecka, Sylwester Pasko, Justyna Szypke i  Marek Wnętrzak. Laureatów swoją obecnością zaszczycili także: sekretarz Gminy Gilowice – Sylwia Góra, skarbnik Gminy Gilowice – Wioletta Tomaszek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury –  Gabriela Kolonko i sołtys wsi  –  Andrzej Drobisz. Z ogromną radością przyjęliśmy obecność na naszej uroczystości ks. dr. Bogusława Kastelika, dr. Józefa Górnego i dr. hab. Janusza Jaworskiego oraz Ewy Kopacz –  dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rychwałdzie.

Gośćmi specjalnymi gali była pani Lidia Kolonko – wieloletni sołtys wsi Gilowice oraz ks. Tomasz Chamera – były wikariusz naszej Parafii oraz osoba niezwykle zaangażowana w realizację Programu dla uzdolnionej młodzieży naszej Gminy. Uroczystą galę prowadziła w tym roku Marta Ormaniec.

W Auli Collegium Novum najważniejsi jednak byli młodzi ludzie, którzy chcą się rozwijać, chcą zdobywać wiedzę. Byli to uczniowie Szkoły Podstawowej w Gilowicach: Zofia Bylica, Emilia Cebrat, Zofia Górna, Piotr Herbuś, Magdalena Jędrysek, Weronika Kasprzyk, Antoni Kastelik, Jakub Kastelik, Radosław Kastelik, Zuzanna Kolonko, Kinga Kowalczyk, Mikołaj Malina, Natalia Mazurek, Klaudia Mierczak, Maria Okrzesik, Julia Pichórz, Maria Pudełko, Jagoda Słonka, Łukasz Stanaszek, Radosław Żenčuch, Martyna Salachna, Łukasz Jodłowiec Julia Pawlus, Weronika Walaszek, Słowik Milena, Górna Milena, Podgórska Maja, Sroka Jaromir oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Rychwałdzie: Emilia Adamek, Natalia Bieniek, Kinga Mrózek, Klaudia Mydlarz, Marlena Pal.

Galę rozpoczął chór akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica oraz okolicznościowy wykład profesora Sroki. Następnie wszyscy laureaci odebrali dyplomy, listy gratulacyjne oraz nagrody, które wręczyli: profesor Stanisław Sroka, ksiądz proboszcz Krzysztof Cojda, wójt Gminy Gilowice Krzysztof Okrzesik, przewodniczący Rady Gminy Gilowice Mirosław Pyclik oraz Anna Satława – dyrektor Szkoły Podstawowej w Gilowicach.

Primus inter pares, laureatką Nagrody dziekana Wydziału Historycznego została Kinga Kowalczyk – uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Gilowicach. Kolejne nagrody specjalne odebrali: Piotr Herbuś (Nagroda Księdza Proboszcza Krzysztofa Cojdy), Klaudia Mierczak i Magdalena Jędrysek (Nagroda Wójta Gminy Gilowice), Jakub Kastelika i Emilii Cebrat (Nagroda Rady Gminy Gilowice), Weronika Kasprzyk i Julia Pichórz (Nagroda Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Gilowicach), Maria Okrzesik i Zofia Górna (Nagroda Przewodniczącego Rady Gminy Gilowice).

Wyjątkowym punktem gali było wręczenie Pani Lidii Kolonko i Panu Profesorowi Stanisławowi Sroce tytułu „Zasłużonego dla Gminy Gilowice” oraz księdzu Tomaszowi Chamerze tytułu „Honorowego Obywatela Gminy Gilowice”. Zasługi osób uhonorowanych przedstawił wójt Gminy, który powiązał cele Programu „Naprawdę warto się uczyć” z dokonaniami nagrodzonych osób. Pani Lidia Kolonko, profesor Stanisław Sroka oraz ks. Tomasz Chamera zostali nagrodzeni przez zgromadzonych owacjami na stojąco.

Po gali młodzież zwiedzała Fabrykę Emalii Oskara Schindlera, a organizatorzy i goście Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ostatnim ważnym punktem pobytu w Krakowie było złożenie kwiatów pod pomnikiem Stanisława Pyjasa oraz symbolicznej róży na ul. Szewskiej 7.