Kolejny sukces niepełnosprawnych sportowców

Kategoria: Aktualności Dodane: 30.08.2023

            W dniach 24-26.08.2023 na obiektach sportowych w Białymstoku odbyły się XXVI Ogólnopolskie Igrzyska Ludowych Zespołów Sportowych oraz Mistrzostwa Polski LZS.

Igrzyska to wielkie święto elzetesowskiego sportu. To największa impreza sportowo – rekreacyjna, podczas której o medale dla siebie, wojewódzkich stowarzyszeń oraz klubów walczą zarówno zawodnicy uprawiający sport amatorsko jak i zawodowo.   Jedną z wielu dyscyplin sportowych  na Igrzyskach w Białymstoku była rywalizacja osób niepełnosprawnych.

Reprezentację województwa śląskiego przygotował Parafialny Klub Sportowy Olimpijczyk Gilowice w oparciu o wyniki uzyskane przez osoby niepełnosprawne podczas zorganizowanej w Gilowicach Paraolimpiady. W reprezentacji były osoby niepełnosprawne uczestniczące na co dzień w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Gilowicach i Milówce oraz Środowiskowym Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej.

To był kolejny udany start. Zawodnicy zdobyli 10 medali w tym 5 złotych. Rywalizacja odbywała się w siedmiu konkurencjach sportowych. A tak przedstawiają się osiągnięcia naszych zawodników.

Medale złote zdobyli:

  1. Pawlus Katarzyna – w rzucie piłką lekarską i w rzutach do kosza
  2. Stolarczyk Bożydar – skok w dal
  3. Janik Katarzyna – Rzut ringo
  4. Gołuch Joanna – rzut lotką

Srebrne medale zdobyli:

  1. Stolarczyk Bożydar – bieg na 60 m
  2. Kąkol Ireneusz – rzut piłką lekarską

Brązowe medale zdobyli:

  1. Socha Marcin – rzut piłką lekarską, rzut ringo
  2. Gołuch Joanna- skok w dal

            Zawody zostały przeprowadzone na pięknym stadionie lekkoatletycznym i miały uroczystą oprawę. Dekoracji medalowej na pięknym przystrojonym podium dokonała wicemistrzyni świata w pchnięciu kulą Krystyna Zabawska. Wszystkie uczestniczące drużyny zastały nagrodzone pamiątkowymi pucharami. Ten start był podsumowaniem dwudziestoletnich  startów osób niepełnosprawnych w tych Igrzyskach. Podczas tych startów zdobyli w sumie ponad 200 medali w tym bardzo wiele złotych i mieli możliwość startu na obiektach sportowych między innymi w Spale, Zamościu, Opolu, Białymstoku,  Zielonej Górze,  Siedlcach, Kielcach , Słubicach. Była to nie tylko sportowa ale turystyczna przygoda.

                                                                                                                      Henryk Pasko