INFORMACJA W SPRAWIE KOŃCOWEJ SPRZEDAŻY WĘGLA

Kategoria: Aktualności Dodane: 04.05.2023

Wójt Gminy Gilowice informuje, że od 4 maja br. ruszyła sprzedaż końcowa węgla posiadanego przez Gminę Gilowice, sprowadzonego w ramach preferencyjnego zakupu paliwa stałego przez gospodarstwa domowe.

Sprzedaż odbywa się bez limitów ilościowych oraz ograniczeń terytorialnych.

Takie zmiany wprowadza podpisana 27 kwietnia 2023 r. przez Prezydenta nowelizacja ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe.

Zmiany w ustawie zakładają:

1) wydłużenie okresu działania ustawowego systemu dystrybucji węgla;

Mieszkańcy będą mogli składać wnioski do 30 czerwca br. na węgiel pozostały w gminie, co pozwoli na wyprzedanie ewentualnie posiadanych przez gminy zasobów węgla. Sprzedaż końcowa może być prowadzona najpóźniej do 31 lipca 2023 r.

2) brak limitu ilościowego;

Zniesienie istniejącego limitu ilościowego przypadającego na jedno gospodarstwo domowe. Tym samym niezależnie czy mieszkaniec zakupił już węgiel w ilości maksymalnej przewidzianej ustawą, będzie mógł zakupić dodatkową ilość węgla bez ograniczeń ilościowych.

3) węgiel dla mieszkańców innych gmin.

Zgodnie z nowelizacją jest możliwy zakup węgla w innej gminie, o ile wnioskodawcy są uprawnieni do dodatku węglowego.

Cena: 1845 zł za tonę

Wnioski przyjmowane będą do wyczerpania zapasów węgla (Kostka i Ekogroszek – Karlik) w gminnym zasobie – pozostało 6,160 ton kostki i 18,400 ton Ekogroszku – Karlika  (jednak nie dłużej niż do dnia 30 czerwca 2023r.)

Wnioski do pobrania w Sekretariacie Urzędu Gminy Gilowice.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 33 860 61 51 lub 33 860 61 53.