Barbórka 2023

Kategoria: Aktualności Dodane: 21.11.2023

Szanowni Bracia Górnicy, Emeryci,  Renciści, Mieszkańcy Gilowic i Gilowic Rozciętej

4 grudnia barbórka – wspomnienie św. Barbary, patronki górników. Zbliża się jak co roku patronalne święto ciężkiego trudu górniczego, święto naszej patronki świętej Barbary.

Święta Barbara przyszła na świat jako córka poganina. Przyjęcie chrześcijaństwa przez Barbarę, wzbudziło wielki gniew jej ojca, który na znak daleko idącego sprzeciwu, postanowił zamknąć ją w wieży. Umarła śmiercią męczeńską w 306 roku. Przez wieki była wzorem wiary dla innych i tak jest po dzień dzisiejszy.

W tradycję naszej parafii na stałe wpisała się uroczysta Msza św. odprawiana w intencji braci górniczej w dniu ich patronalnego święta. Msza św., która zostanie odprawiona 4 grudnia o godz. 10.00, połączy we wspólnej modlitwie górników, emerytów, rencistów, wdowy po zmarłych górnikach oraz wszystkich mieszkańców Gilowic.

W tym miejscu pragniemy uprzejmie poinformować, iż zgodnie z wcześniejszą deklaracją podczas Mszy św. barbórkowej po uzgodnieniu z ks. proboszczem górnicy będą zbierać ofiarę na remont organów w naszym kościele. Z uwagi na fakt, iż będzie to większy wydatek dla naszej parafii, zwracamy się do was bracia górnicy jak i dla wszystkich mieszkańców Gilowic, o hojniejsze datki na ten zbożny cel. Pragniemy w tym miejscu serdecznie podziękować wszystkim ofiarodawcą za dotychczas złożone ofiary.

Serdeczne Bóg zapłać

W związku z uroczystą barbórką, zapraszamy wszystkich górników, emerytów, rencistów, a zwłaszcza górników posiadających mundury górnicze na godz. 9.30 do wspólnego przemarszu wraz z orkiestrą od naszej remizy OSP do kościoła na wspólną Mszę św. o godz. 10.00